اخبار مختصر 27 ژانویه

این خبر مختصر از سازمان ملل است.

“زمینه های معقول” نیروی هوایی سوریه پشت حمله شیمیایی 2018 به دوما

سازمان منع تسلیحات شیمیایی (OPCW) روز جمعه اعلام کرد که دلایل منطقی برای شناسایی نیروی هوایی سوریه به عنوان مسئول حمله شیمیایی 7 آوریل 2018 در دوما وجود دارد.

این یافته در آخرین گزارش تیم تحقیق و شناسایی آن (ITT) پس از تحقیقات دو ساله آمده است.

این گزارش نتیجه گیری می کند که حداقل یک هلیکوپتر از یگان نخبگان “نیروهای ببر” سوریه دو سیلندر گاز سمی کلر را بر روی دو آپارتمان در شهر پرتاب کرد که منجر به کشته شدن 43 نفر و زخمی شدن ده ها نفر دیگر شد.

این حمله در جریان یک حمله نظامی بزرگ برای بازپس گیری کنترل دوما، واقع در حومه پایتخت، دمشق، رخ داد.

فرناندو آریاس، مدیر کل سازمان منع سلاح های شیمیایی تاکید کرد که استفاده از سلاح های شیمیایی در آنجا یا هر جای دیگر غیرقابل قبول و نقض قوانین بین المللی است.

او گفت: “جهان اکنون حقایق را می داند – این به جامعه بین المللی بستگی دارد که در سازمان منع سلاح های شیمیایی و فراتر از آن اقدام کند.”

ITT در ژوئن 2019 شروع به کار کرد و این سومین گزارش آن بود.

تحقیقات بین ژانویه 2021 و دسامبر سال گذشته انجام شد.

دبیرکل پناهندگان سازمان ملل متحد خواستار ادامه حمایت از اوکراین شد

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، خواستار ادامه حمایت از اوکراین شد و سفر شش روزه خود به این کشور را در روز جمعه به پایان رساند که سومین سفر وی از زمان تهاجم روسیه تقریبا یک سال پیش است.

او هشدار داد که نیازهای بشردوستانه حاد هستند و بودجه باید تداوم و گسترش یابد.

آقای. گراندی از طریق جنوب و شرق اوکراین سفر کرد و گفت که “از میزان تخریب” ناشی از گلوله باران و موشک ها وحشت زده شده است.

وی افزود: «غیر نظامیان، از جمله کودکان و افراد مسن، کشته شده و یا از خانه های خود گریخته اند و تمام زندگی آنها در اثر این حملات بی معنی ریشه کن شده است.

آقای. گراندی ریاست آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد را بر عهده دارد که از زمان آغاز جنگ در فوریه گذشته، از طریق شبکه شرکای محلی خود، واکنش ها را به طور قابل توجهی افزایش داده است.

این حمایت شامل گسترش عملیات در شرق و جنوب به مناطق صعب العبور و تازه در دسترس، ارائه کمک های نقدی و غیرنقدی به غیرنظامیان و انجام تعمیرات مسکن است.

پسرفت غیرقابل تصور در میانمار دو سال پس از کودتای نظامی

فولکر تورک، مسئول حقوق بشر سازمان ملل متحد روز جمعه گفت که دو سال پس از به دست گرفتن قدرت در میانمار، این کشور “عمیقاً پسرفت کرده است”.

او گفت که میانمار بیش از هر زمان دیگری در بحران فرو رفته است و دستخوش یک قهقرایی عمده در حقوق بشر شده است و به “بی توجهی مداوم” به قوانین بین المللی در مورد حمایت از غیرنظامیان اشاره کرد.

از زمان کودتای 1 فوریه 2021، غیرنظامیان در معرض حملات توپخانه و حملات هوایی هدفمند و بدون تبعیض، اعدام های غیرقانونی، استفاده از شکنجه و سوزاندن کل روستاها قرار گرفته اند.

آقای. ترک همچنین از این مناسبت تلخ برای قدردانی از شجاعت افرادی که در مبارزه برای آزادی و کرامت در میانمار جان خود را از دست داده اند استفاده کرد.

او گفت که نزدیک به 2900 نفر به دست ارتش کشته شده اند، و سایرین که با حکومت نظامی کار می کنند، از جمله حداقل 767 نفر که در ابتدا بازداشت شدند، اگرچه این رقم به احتمال زیاد بسیار بیشتر است.

علاوه بر این، 1.2 میلیون نفر در داخل میانمار آواره شده‌اند و بیش از 70000 نفر کشور را ترک کرده‌اند و به بیش از یک میلیون نفر دیگر ملحق شده‌اند، از جمله بیشتر جمعیت مسلمان روهینگیا که از موج‌های آزار و اذیت و حملات گریخته‌اند.

دایان پن، اخبار سازمان ملل

Aria Coffey

مجری کل کارشناس موسیقی. الکل گیک لاعلاج ایجاد کننده. علاقه مندان به زامبی ها

تماس با ما