باچله، رئیس حقوق بشر از درخواست برای نقش بیشتر زنان در مذاکرات خلع سلاح حمایت می کند

خانم. باشله گفت که حمله روسیه به اوکراین “تهدید جدیدی را برای صلح و امنیت جهانی ایجاد کرده است که مبنای توسعه پایدار و همه حقوق بشر است”. و این که جنگ پیامدهای منفی در سراسر جهان به ویژه برای زنان و دختران داشته است.

توافقات کور جنسیتی

کمیساریای عالی به تحقیقاتی اشاره کرد که سطوح بالای هزینه های نظامی را با حقوق ضعیف زنان مرتبط می کند و خاطرنشان کرد که «هیچ یک از توافق‌های آتش‌بس منعقد شده بین سال‌های 2018 و 2020″ شامل هیچ ماده‌ای برای جنسیت افراد نمی‌شد..

این روند مردانه در مناقشه اوکراین ادامه یافته است، جایی که خانم خانم از زمان الحاق کریمه به روسیه در سال 2014، تنها دو زن در مذاکرات بین کیف و مسکو شرکت داشته اند. باشله ادامه داد.

سیسیل آپتل، معاون UNIDIR، تاکید کرد که به طور متوسط ​​از هر پنج هیئت خلع سلاح، تنها یک نفر توسط زنان اداره می شود.

او گفت: به زبان ساده،زنان فرصت برابر برای شکل دادن به سیاست های خلع سلاح و امنیت بین المللی ندارند، در حالی که این سیاست ها بر همه تأثیر می گذارد

به دلیل همه گیری COVID-19 که خانم. آپتل اصرار داشت که “ساعت را در برابر برابری جنسیتی به عقب برگردانده است”، او گفت که اکنون مهمتر از هر زمان دیگری بهبود مشارکت زنان در کنترل تسلیحات و خلع سلاح است.

نابرابری آنلاین

معاون UNIDIR گفت که در حوزه خاص دیپلماسی چندجانبه، زنان نیز تحت تأثیر ویروس کرونا قرار گرفته اند، زیرا او توضیح داد که چگونه با تغییر جلسات آنلاین، تعداد مداخلات ارائه شده توسط زنان کاهش یافته است – به احتمال زیاد به دلیل این واقعیت که سخنرانان ثبت نام شده اغلب سفیران مرد بودند.

تحقیقات نشان می‌دهد که زنان بطور مزمن در بحث‌های مربوط به امنیت بین‌المللی کمتر حضور دارندرناتا دالاکوا، رهبر برنامه UNIDIR برای جنسیت و خلع سلاح، گفت. «سیاست‌هایی که مورد بحث قرار می‌گیرند همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اما زنان، رنگین پوستان و اقلیت ها فرصت برابری برای شکل دادن به آنها ندارند.”

با حداقل 20 کشور در جنگ امروز – و 14 کشور فقط در آفریقا – معاون وزیر دفاع سابق آفریقای جنوبی، نوزیزوه مادللا-راتلج، که اکنون مدیر دفتر سازمان ملل متحد در ژنو است، بر مشارکت بیشتر زنان در همه سطوح تاکید کرد. سیاست امنیت بین‌الملل «نه تنها به‌عنوان یک حق، بلکه به‌عنوان مؤلفه‌ای حیاتی در بهبود تنوع و در نتیجه بهبود شانس تصمیم‌گیری‌های مؤثرتر و پایدارتر» بود.

خانم گفت، اما پیشرفت در دستیابی به این حق کند بوده است. مادللا-روتلج.

نظارت شورای امنیت

او افزود که علیرغم تصویب چهار قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زنان، صلح و امنیت، “ما همچنان شاهد حضور کمرنگ زنان به ویژه در ساختارها و سازوکارهای امنیتی بین المللی هستیم.”

دستیابی به مشارکت موثر زنان در زمینه هایی مانند اجرای معاهدات و برنامه های صلح و خلع سلاح مستلزم دستیابی به “توده بحرانی” است. مادللا-روتلج ادامه داد. او اصرار کرد که زنان “با توجه به ماهیت عمیقا مردسالارانه اکثر نهادهای قدرت و ساختارهای تصمیم گیری، به ویژه آنهایی که با امنیت بین المللی سروکار دارند”، “باید به تعداد کافی حضور داشته باشند تا بتوانند تغییر ایجاد کنند”.

اولویت های دبیرکل سازمان ملل متحد

برابری جنسیتی در بحث‌های خلع سلاح، اولویت کلیدی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل است که پیوسته از او خواستار مشارکت معنادار زنان در تلاش‌های صلح‌سازی، حفظ صلح و صلح است.

با استقبال از این سیاست، مسئول حقوق ملل متحد خانم. باشله خاطرنشان کرد که این امر منجر به مشارکت زنان در سه مورد از چهار فرآیند صلح تحت رهبری سازمان ملل متحد در سال 2020 شده است.

او افزود: “اما زنان تنها 23 درصد از نمایندگان طرف های درگیری را در این فرآیندها نمایندگی می کردند.”

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما