تیگری جنگ باید پایان یابد، گوترش، در میان سطح «سرسام آور» نیاز

به گفته آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، که صبح روز دوشنبه در خارج از شورای امنیت به خبرنگاران توضیح داد و گفت که خشونت و ویرانی “به سطح هشدار رسیده است.”

این دومین مداخله دبیرکل سازمان ملل در چند روز اخیر بود، زیرا گزارش‌هایی مبنی بر بمباران شدید شایر و دیگر شهرهای تیگرایان، و پایان یافتن ذخایر مواد غذایی در پایتخت منطقه مکله، در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها در مورد قحطی احتمالی، منتشر شد.

صدها هزار نفر از زمان آغاز نبرد نیروهای دولتی با نیروهای جدایی طلب تیگری در نوامبر 2020، به دنبال افزایش تنش بین مقامات ملی و منطقه ای، آواره شده اند.

بر اساس گزارش ها، نیروهای اریتره به نیروهای ارتش اتیوپی پیوسته و از مرز به تیگری عبور کرده اند. توزیع کمک‌ها از زمان افزایش درگیری‌ها از ماه اوت، همراه با کمبود سوخت و خاموشی ارتباطات، به شدت با مشکل مواجه شده است.

عقب نشینی اریتره

دبیرکل سازمان ملل گفت که باید وجود داشته باشدعقب نشینی و جدایی فوری نیروهای مسلح اریتره از اتیوپی، افزودند که غیرنظامیان “بهای وحشتناکی” در سراسر منطقه می پردازند.

“حمله های بی رویه – از جمله در مناطق مسکونی – هستند هر روز افراد بی گناه بیشتری را می کشندآسیب رساندن به زیرساخت های حیاتی و محدود کردن دسترسی به خدمات حیاتی.

او گفت که حساب های مزاحم دریافت شده استخشونت جنسی و سایر اعمال وحشیانه علیه زنان، کودکان و مردان. همه طرف‌ها باید به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه پایبند باشند».

او گفت که سطح نیاز اکنون سرسام آور بود و حتی قبل از از سرگیری جنگ در ماه اوت به دنبال یک آرامش پنج ماهه، 13 میلیون نفر در سراسر منطقه جنگی شامل تیگری، آمهارا و عفار در شمال نیازمند بودند.

تعلیق 7 هفته ای

تحویل کمک ها به Tigray برای بیش از هفت هفته به حالت تعلیق درآمده است. گوترش گفت و کمک به آمهارا و عفار نیز مختل شده است.

“تمام احزاب باید امکان عبور سریع و بدون مانع کمک های بشردوستانه برای همه غیرنظامیان نیازمند را فراهم کند.. سازمان ملل آماده است از اتحادیه آفریقا به هر طریق ممکن برای پایان دادن به این کابوس برای مردم اتیوپی حمایت کند.

او صدای خود را به درخواست اتحادیه آفریقا برای از سرگیری مذاکرات که قرار بود ماه گذشته در آفریقای جنوبی برگزار شود، اضافه کرد.

دبیرکل سازمان ملل گفت: «ما به از سرگیری فوری گفت‌وگوها برای یک راه‌حل سیاسی مؤثر و پایدار نیاز داریم». ” جامعه بین المللی باید اکنون برای صلح در اتیوپی گرد هم آیند

هائیتی: کریدور بشردوستانه باید به زور ایجاد شود

دبیرکل سازمان ملل گفت: محاصره تجهیزات حیاتی بشردوستانه و غیرنظامی در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی توسط باندهای به شدت مسلح، و خطر فزاینده ناشی از وبا، مستلزم “اقدام مسلحانه” برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه نجات بخش است. در پاسخ به سوالات خبرنگاران روز دوشنبه.

فقدان سوخت باعث بحران آب شده بود که اکنون به شیوع وبا دامن زده است که تاکنون ده ها نفر را به کام مرگ کشانده است: “می دانید که درمان وبا، مهمترین درمان آبرسانی است و آب در شهر وجود ندارد.”

“وضعیت کابوس وار”

بنابراین، این یک وضعیت کاملاً کابوس وار برای جمعیت هائیتی، به ویژه پورتو پرنس است.

آقای. گوترش گفت که به همین دلیل از شورای امنیت خواسته است تا با آموزش و تجهیزات، نیروی پلیس ملی را تقویت کند. اما بحران فعلی به این معنی بود که باید کارهای بیشتری انجام شود.

در شرایط کنونی نیازمند اقدام مسلحانه برای آزادسازی بندر هستیم و اجازه دادن به ایجاد یک کریدور بشردوستانه… من از کاری صحبت می کنم که باید بر اساس معیارهای بشردوستانه دقیق انجام شود، مستقل از ابعاد سیاسی مشکلی که باید توسط خود مردم هائیتی حل شود.»

اتیوپی: “خشونت و ویرانی به سطح هشدار رسیده است” – ستاد رسانه ای سازمان ملل

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما