فیلم مستند فرانسوی «On the Adamant» برنده جایزه برتر جشنواره فیلم برلین شد

جایزه نایب قهرمانی جشنواره به «آفایر» ساخته کریستین پتزولد کارگردان آلمانی رسید. داستان کمدی خشک داستان نویسی است که در یک خانه تعطیلات اسیر شده و مجبور است در میان آتش سوزی جنگلی به تصویر خود فکر کند. جایزه ویژه هیئت داوران به فیلم «زندگی بد» ساخته جوائو کانیخو، فیلمساز پرتغالی، درام درباره گروهی از زنان که هتلی در حال فساد را اداره می‌کنند، داده شد.

جایزه بهترین کارگردانی به فیلیپ گارل، فیلمساز کهنه کار فرانسوی، برای «گاوآهن» تعلق گرفت، درامی درباره خانواده عروسک گردان که سه فرزند واقعی او در آن نقش آفرینی می کنند. جایزه بی‌تفاوتی جنسیتی برای بهترین بازی به سوفیا اوترو، بازیگری که برای اولین بار بازی می‌کرد، اعطا شد که در «20000 گونه زنبور» نقش یک کودک 8 ساله را که با هویت جنسیتی دست و پنجه نرم می‌کرد، داشت. سخنرانی اشک‌آور اوترو، جوان‌ترین فردی که این جایزه را برد، بسیاری از حضار را به گریه انداخت.

جایزه بهترین فیلمنامه به «موسیقی» اثر آنجلا شنلک، بازگویی بیضوی اسطوره ادیپ، و جایزه بهترین نقش مکمل به تئا اهره، که نقش یک محکوم سابق تراجنسیتی را بازی می کرد که با یک بازپرس پلیس در فیلم کریستوف هوخهوسلر کار می کرد، تعلق گرفت. “تا آخر شب.”

اگرچه جشنواره برلیناله مدت‌هاست سیاسی‌ترین جشنواره بین‌المللی بوده است، اما جشنواره امسال به‌ویژه تحت تأثیر رویدادهای جهانی قرار گرفت. دو برنده قبلی خرس طلایی – جعفر پناهی کارگردان ایرانی که فیلم «تاکسی تهران» در سال 2015 برنده شد و محمد رسول اف که فیلم «شیطان نیست» او در سال 2020 برنده شد – در ماه‌های اخیر به دلیل مخالفت با حکومت ایران زندانی شدند. . (هر دو در نهایت آزاد شدند.) در طول مراسم افتتاحیه درخشان جشنواره، فراهانی که خود از ایران تبعید شده است، با تشویق طولانی مدت سخنرانی خود را برانگیخت که در آن از اروپا خواست تا با حمایت از “سمت راست تاریخ” بایستد. معترضان ایرانی

جشنواره امسال همچنین چندین فیلم درباره اوکراین از جمله «پروانه‌های آهنی» درباره سرنگونی پرواز 17 خطوط هوایی مالزی در سال 2014 و «Superpower» مستندی از بازیگر و کارگردان شان پن که شامل مصاحبه با رئیس جمهور اوکراین، ولودیمیر است، به نمایش گذاشته شد. زلنسکی شب تهاجم روسیه را فیلمبرداری کرد. زلنسکی با حضور در مراسم افتتاحیه از طریق لینک ویدئویی، برلیناله را به دلیل “اصل باز بودن، برابری و گفتگو بدون مرز” ستود. اگرچه فیلمسازان روسی در جشنواره امسال مجاز بودند، فیلم هایی که توسط دولت روسیه تامین مالی شده بودند، ممنوع شدند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم