مردان روسی، از ترس نیروی نظامی اوکراین، به دنبال پناهندگی در خارج از کشور هستند

کمی بیش از 12 ساعت پس از شنیدن این موضوع که غیرنظامیان روسی ممکن است در جنگ اوکراین به خدمت سربازی بروند، راهنمای تور گفت که یک بلیط هواپیما و یک لپ‌تاپ خریده، پول را عوض کرده، کارش را تمام کرده، مادر گریانش را بوسیده و خداحافظی کرده است. سوار هواپیمای خارج از کشورش شد، بدون اینکه چه زمانی ممکن است برگردد.

صبح پنجشنبه، او تنها در حالی که یک کوله پشتی و آدرس یکی از دوستانش را حمل می کرد، وارد سالن ورود غارآلود فرودگاه بین المللی استانبول شد که قول داده بود او را در حالی که بفهمد با زندگی اش چه کند، قرار دهد.

راهنمای تور 23 ساله که مانند دیگرانی که برای این مقاله مصاحبه کرده اند، از ذکر نامش خودداری کرد، گفت: نشسته بودم و به این فکر می کردم که برای چه چیزی می توانم بمیرم و هیچ دلیلی نمی دیدم که برای کشور بمیرم. ترس از تلافی

از زمانی که رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین در روز چهارشنبه اعلام کرد که یک سرباز جدید را فراخوانده است، برخی از مردان روسی که زمانی فکر می کردند از خط مقدم در امان هستند، از کشور گریخته اند. و آن‌ها این کار را با عجله انجام داده‌اند، در مرزها صف کشیده‌اند و قیمت‌های فزاینده‌ای برای گرفتن پرواز به کشورهایی مانند ارمنستان، گرجستان، مونته‌نگرو و ترکیه که به آنها اجازه ورود بدون ویزا را می‌دهند، پرداخت کرده‌اند.

اگرچه آقای پوتین رسماً فقط نیروهای ذخیره را فراخواند و گفت که فقط مردانی که تجربه نظامی داشته باشند دستور حضور در خدمت را دریافت می کنند، بسیاری نگران بودند که دولت محدودیت های سفر جدیدی را برای مردان در سن خدمت اعمال کند و می خواهند برای هر صورت سریعاً فرار کنند.

ترکیه از قبل در میان کشورهایی بود که در آغاز تهاجم اوکراین، مهاجرت گسترده روس‌ها را پذیرفت. بسیاری از سرکوب در داخل کشور، از جمله جرم انگاری مخالفان، با سخنان خود علیه تهاجم و یا حتی خواندن آن به عنوان جنگی که اکنون مجازات های جدی دارد، فرار می کردند. برخی دیگر نگران تأثیر تحریم های بین المللی و انزوای فزاینده روسیه بر اقتصاد و مشاغل خود بودند.

اکنون، ممکن است موج جدیدی در حال آغاز باشد، و در حالی که دامنه دقیق آن بلافاصله مشخص نشده است، عجله برای خرید بلیط هواپیما و صف طولانی خودروها در مرزها، نشانه هایی از این بود که چشم انداز گسترش خدمت اجباری اجباری، بخش هایی از روسیه را نگران کرده است. جامعه.

الکساندر، یک مدیر اجرایی از مسکو، گفت که او حتی قبل از آقای مسکو شروع به بستن چمدان کرده است. پوتین روز چهارشنبه اعلامیه خود را به پایان رسانده بود. دقایقی بعد او در مسیر فرودگاه بود و به دنبال بلیط های موجود در مسیر بود.

بلیت‌های مقاصد مورد نظر او – استانبول و آلماتی، قزاقستان – قبلاً فروخته شده بود، بنابراین او در نمنگان، ازبکستان، شهری که به گفته خودش هرگز حتی نامش را نشنیده بود، اقامت گزید. سپس از ترس اینکه کرملین مرزها را به روی نیروهای ذخیره مانند او ببندد، از کنترل پاسپورت عرق کرد.

الکساندر 37 ساله در یک مصاحبه تلفنی از Namangan گفت: “من متوجه شدم که خطرات بسیار زیاد است.” من از قبل برای همه چیز آماده بودم، که فقط در مرز من را برگردانند.»

او گفت که هواپیما مملو از افرادی مانند او بود – «جوانان خمیده با لپ‌تاپ». مسافری که در کنار او بود نیز هرگز نام نمنگان را نشنیده بود.

در مسکو، همسر الکساندر که ناگهان با سه فرزند خود تنها شد، در شوک فرو رفت. او در تماس تلفنی گفت: “امیدهای من که ممکن است اوضاع کم و بیش خوب بماند امروز فرو ریخت.”

آناستازیا بوراکووا، بنیانگذار کووچگ، گروهی که به روس‌های مخالف جنگ کمک می‌کند تا در خارج از کشور مستقر شوند، گفت که سازمان او پس از اینکه آقای روس‌ها درخواست‌های کمک را افزایش داده است. اعلام پوتین او گفت، اما با فروختن پروازها و افزایش سرسام آور قیمت هر صندلی باقی مانده، خروج سریع کشور برای مردان روسی سخت تر می شود.

او گفت: “این وحشت بسیار بود.”

تا به حال، بیشتر روس‌هایی که به دنبال فرار بودند، فعالان، معترضان یا روزنامه‌نگارانی بودند که علناً علیه جنگ صحبت کرده بودند. بوراکوا گفت.

او گفت: «اکنون ما افراد زیادی را می بینیم که به این موضوع اهمیت نمی دهند، اما به دلیل ترس از بسیج و نگرانی از اینکه ممکن است برای آنها و خانواده هایشان یک واقعیت باشد، کشور را ترک می کنند.

بر اساس کانال‌های متعدد در تلگرام، یک برنامه پیام‌رسان محبوب، با فروختن بلیط‌های هواپیما، برخی از مردان روسی به دنبال رانندگی از طریق مرزها به گرجستان و فنلاند همسایه بودند. برخی از صف‌های طولانی در مرزها گزارش کردند زیرا مرزبانان مردان را به طور کامل بررسی می‌کردند.

اعلان خدمت اجباری بلافاصله بر سیاست های ایالات متحده و اروپا که ورود روس ها را دشوار کرده است، تأثیری نداشت.

در اصل، مقامات اتحادیه اروپا می گویند که با مردانی که نمی خواهند بجنگند، همبستگی می کنند. پیتر استانو، سخنگوی کمیسیون اروپا گفت: «روسی‌ها اساساً با پای خود رأی می‌دهند. اما در عمل، ارائه پناهندگی یا حتی روند سریعتر ویزا برای کمک به خروج سریع از روسیه یک چالش خواهد بود.

مقامات گفتند، با این حال، اسرائیل به دنبال تسهیل هجوم مورد انتظار یهودیان روسیه بود. پنینا تامانو شاتا، وزیر مهاجرت اسرائیل، روز پنجشنبه به رسانه‌های محلی گفت که وزارت او “هر کاری از دست ما بر می‌آید انجام می‌دهد تا به آنها کمک کند تا با وجود چالش‌هایی که در حال حاضر با آن مواجه هستند، در امنیت به اسرائیل بروند.”

یکی از چالش ها پیدا کردن پروازها بود.

بر اساس گزارش رسانه های اسرائیلی، تعداد معدودی پروازهای مستقیم از مسکو به تل آویو تقریباً به طور کامل رزرو شده بودند و بلیط های فردی بیش از 5000 دلار فروخته شدند.

برخی از روس‌هایی که به استانبول می‌رسند، کیسه‌های غلتکی بزرگی را می‌کشیدند که پر از وسایل شخصی بودند که امیدوار بودند راه‌اندازی زندگی جدید را آسان‌تر کند. برخی دیگر با کیسه های کوچکی که فقط چند تغییر لباس در آن وجود داشت، عجله را ترک کرده بودند.

بسیاری گفتند تا زمانی که خطر سربازی اجباری وجود دارد، به خانه بازنخواهند گشت. اما خروج ناگهانی آنها به این معنی بود که تعداد کمی از آنها برنامه های مشخصی برای کارهای بعدی داشتند.

راهنمای تور که یک سرباز رزرو است، گفت که یک مکان موقت برای اقامت در استانبول ترتیب داده است و امیدوار است که زبان انگلیسی خود را بهبود بخشد و به دنبال کار در ترکیه باشد.

یک کارمند روسی فناوری اطلاعات در سالن ورود استانبول به دلیل برنزه شدن و پیراهن هاوایی خود متمایز بود. او گفت که در ماه عسل خود در مصر بوده است که خبر فراخوان نظامی را شنیده است.

او که یک سرباز ذخیره بود، تصمیم گرفت در زمان استراحت خود در استانبول بماند، در حالی که همسرش برای جمع آوری پول و اسناد مهم زوج به مسکو ادامه داد. با 300 دلار در جیب، او قصد داشت با اتوبوس شبانه به تفلیس گرجستان برود، جایی که امیدوار بود همسرش چند هفته دیگر به او بپیوندد.

او درباره روسیه گفت: «ما تصمیم گرفتیم که دیگر نمی خواهیم در این کشور زندگی کنیم. “اگر در این کشور زندگی می کنید، هر پنج تا هشت سال، هر چه می دانید وارونه می شود.”

یک دریانورد تجاری 26 ساله که نام خود را فقط به عنوان دمیتری اعلام کرد، گفت که در ترکیه منتظر خواهد ماند تا کار بعدی کشتی خود در ماه دسامبر آغاز شود تا مطمئن شود که در این مدت به خدمت سربازی نخواهد رفت.

او گفت: «تصمیم گرفتم که الان باید بروم.

او گفت که در 24 ساعت گذشته، دوستانش برای بررسی گزینه‌های خود به یکدیگر پیام می‌دادند و با کانال‌های تلگرامی مشورت می‌کردند که در آن افراد اطلاعاتی را درباره شرایط فرودگاه‌ها و گذرگاه‌های مرزی روسیه به اشتراک می‌گذاشتند.

این دریانورد گفت که اکثر دوستانش پس از حمله به اوکراین در روسیه مانده بودند و معتقد بودند که جنگ تأثیر چندانی بر آنها نخواهد داشت. او گفت که بیشتر آنها عجله داشتند تا بیرون بیایند.

او گفت: «بسیاری از مردم اکنون می‌خواهند روسیه را ترک کنند زیرا نمی‌خواهند برای نظر یک نفر بجنگند.» پوتین

او گفت: «این برای دفاع از خانواده شما نیست.

ایوان نچپورنکو ارائه گزارش از تفلیس، گرجستان، متینا استویس گریدنف از بروکسل و ایزابل کرشنر از اورشلیم


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم