معترضان به خیابان‌ها در سراسر ایران می‌آیند تا سرکوب مرگبار 2019 را جشن بگیرند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

پس از آن که سازمان دهندگان تظاهرات در مورد مرگ مهسا امینی خواستار تظاهرات به مناسبت سه سال از سرکوب مرگبار ناآرامی‌های ناشی از افزایش قیمت سوخت شدند، ایرانیان دوباره به خیابان‌ها آمدند.

فراخوان برای گرامیداشت یاد کشته شدگان سرکوب سال 2019 به اعتراضاتی که پس از مرگ امینی 22 ساله در 16 سپتامبر پس از دستگیری وی به اتهام زیر پا گذاشتن قوانین سختگیرانه پوشش برای زنان آغاز شد، شتاب تازه ای بخشید.

بر اساس ویدئوهای آنلاین تایید شده توسط خبرگزاری فرانسه، در تهران، صدای بوق بوق خودروها طنین انداز شد که معترضان یک دوربرگردان اصلی در میدان صنعت را مسدود کردند و فریاد زدند “آزادی، آزادی”. مغازه ها در بازار بزرگ تهران و محله آن تهرانپارس بسته شده بودند.

خبرگزاری مهر ایران گزارش داد که اکثر مغازه‌های بازار بسته یا بسته شده‌اند، اما به نقل از یکی از کسبه‌ها گفته است که پس از سر دادن شعارهایی که «تهدید به آتش زدن فروشگاه‌های ما» سر می‌دادند، آن‌ها را تعطیل کرده‌اند.

مردم بعداً به خیابان‌های شهرهای دیگر از جمله بندرعباس و شیراز ریختند که در آن زنان دیده می‌شدند که با آرامش روسری‌های خود را بالای سرشان تکان می‌دادند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز سه شنبه از ایران خواست هزاران نفر را که به دلیل شرکت در تظاهرات مسالمت آمیز دستگیر شده اند، فورا آزاد کند و گفت که یک معترض قبلاً به اعدام محکوم شده است.

جرمی لارنس سخنگوی دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که خواستار رفع همه اتهامات علیه تظاهرکنندگان است و هشدار داد که ایران تنها می تواند مجازات اعدام را برای “جدی ترین جنایات” تحت قوانین بین المللی در میان نگرانی ها اعمال کند. برخی از معترضان ممکن است با مجازات اعدام روبرو شوند.

لورنس به خبرنگاران در ژنو گفت: «ما از مقامات می‌خواهیم که فوراً همه کسانی را که در ارتباط با تظاهرات مسالمت‌آمیز بازداشت شده‌اند آزاد کنند و اتهامات علیه آنها را لغو کنند.»

“قانون حقوق بشر از حقوق مردم برای تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان حمایت می کند.”

لارنس گفت که بیش از 1000 کیفرخواست علیه افرادی که در ارتباط با اعتراضات تنها در استان تهران دستگیر شده اند صادر شده است.

او گفت: «مقامات به جای باز کردن فضا برای گفتگو در مورد شکایات مشروع، به اعتراضات بی‌سابقه با شدت بیشتری پاسخ می‌دهند.»

در حالی که یک معترض به اتهام “مبارزه با خدا” و “فساد فی الارض” به اتهام آسیب رساندن به اموال عمومی به اعدام محکوم شده است، حداقل 9 نفر دیگر به جرائمی که مجازات اعدام دارند متهم شده اند.

لارنس گفت: «جرائمی که به طور مستقیم و عمدی منجر به مرگ نمی‌شوند، هرگز نمی‌توانند مبنایی برای اجرای مجازات اعدام باشند.»

(FRANCE 24 با AFP و AP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم