نارندرا مودی نخست وزیر ترکیه با اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد. راه های تعمیق همکاری های دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دهند اخبار هند

سمرقند: نارندرا مودی نخست وزیر روز جمعه در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دیدار و در جریان آن روابط دوجانبه بررسی و راه های تعمیق همکاری ها در بخش های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این دو رهبر برای شرکت در نشست سازمان همکاری شانگهای در شهر تاریخی سمرقند ازبکستان حضور دارند.

دفتر نخست وزیری در توییتی نوشت: «نارندرامودی نخست وزیر در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند با رئیس جمهور اردوغان گفتگو کرد. رهبران دو کشور راه های تعمیق همکاری های دوجانبه در بخش های مختلف را بررسی کردند.

آریندام باغچی، سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که دو رهبر در این دیدار “مذاکرات مفیدی” داشتند. وی در توئیتی نوشت: رهبران روابط دوجانبه را بررسی کردند و از دستاوردهای اخیر در تجارت دوجانبه قدردانی کردند و همچنین در مورد تحولات منطقه ای و جهانی تبادل نظر کردند.

رئیس جمهور ترکیه، متحد نزدیک پاکستان، بارها در سخنرانی خود در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به موضوع کشمیر اشاره کرده بود. هند در گذشته اظهارات وی را “کاملاً غیرقابل قبول” خوانده و گفته بود که ترکیه باید یاد بگیرد که به حاکمیت سایر کشورها احترام بگذارد و سیاست های خود را عمیق تر بررسی کند.

سازمان همکاری شانگهای در نشستی در شانگهای در سال 2001 توسط روسای جمهور روسیه، چین، جمهوری قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان و ازبکستان تأسیس شد.

در طول سال ها، این سازمان به عنوان یکی از بزرگترین سازمان های بین المللی فرامنطقه ای ظاهر شده است. هند و پاکستان در سال 2017 به عضویت دائمی آن درآمدند. ترکیه شریک گفتگو است. احتمالاً در نشست سمرقند به ایران به عنوان عضو دائم سازمان همکاری شانگهای اعطا خواهد شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم