نامزد جناح راست پیشتاز اسلوونی برای دور دوم انتخابات است

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

آنزه لوگار نامزد محافظه کار اسلوونی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری نزدیک روز یکشنبه به پیروزی رسید، اما نتایج جزئی نشان داد که در دور دوم با رقیب چپ میانه خود روبرو خواهد شد.

محافظه کاران این کشور پس از شکست خود در انتخابات پارلمانی آوریل، این رای را فرصتی برای به دست آوردن مجدد حمایت می دانستند.

اما عموماً انتظار می رفت که هیچ نامزدی از حمایت 50 درصدی لازم برای یک پیروزی کامل برخوردار نشود.

لوگر، 46 ساله، در اولین واکنش خود به نتایج جزئی گفت: «نتایج تأیید کرده است که شعار ما، «ما با هم برای آینده کار می کنیم»، مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است.

انتخاب کنندگان عضو کوچک اتحادیه اروپای آلپ با دو میلیون نفر روز یکشنبه از بین هفت نامزدی که برای این پست عمدتا تشریفاتی کاندیدا شده بودند، انتخاب کردند.

دور دوم هم اکنون در نوامبر برگزار خواهد شد.

با شمارش 60 درصد آرا، لوگر، وزیر خارجه سابق دولت محافظه کار سابق، 33.75 درصد آرا را به دست آورد.

رقیب اصلی او، رئیس سابق سازمان حفاظت از اطلاعات اسلوونی، نامزد مستقل چپ میانه، ناتاسا پیرک موسار، 27 درصد آرا را به دست آورد.

رابرت گلوب، نخست وزیر لیبرال، از میلان برگلز، عضو پارلمان سوسیال دموکرات اروپا حمایت کرد و از احزاب چپ میانه خواست که پشت یک نامزد متحد شوند.

برگلز 55 ساله با 15.7 درصد آرا سوم شد.

گولوب بعداً روز یکشنبه به کانال تلویزیونی عمومی RTV Slovenija گفت: “ما از خانم ناتاسا پیرک موسار حمایت خواهیم کرد زیرا ارزش های مشترک او را داریم.”

گلوب تازه وارد سیاسی و حزب نهضت آزادی او پس از اعتراضات گسترده به سرکوب آزادی های مدنی توسط دولت قبلی یانز جانسا، بیش از یک سوم آرا را در انتخابات 24 آوریل به دست آوردند.

منتقدان جانسا نخست وزیر سه بار را متهم کردند که در آخرین دوره ریاست جمهوری خود به آزادی رسانه ها و قوه قضائیه حمله کرده و حاکمیت قانون را تضعیف کرده است.

در طول مبارزات انتخاباتی، جانسا به طور علنی از لوگر، که متعهد شد رئیس جمهور شود، مردم را از همه جناح های سیاسی “با هم جمع کند” حمایت نکرد.

لوگر دقایقی قبل از اینکه جانسا عصر یکشنبه برای استقبال از او به مقر خود برسد، گفت: «من خودم و ایده‌هایم را آن‌طور که هستند ارائه داده‌ام: میانه‌رو، و کمپین من همینطور باقی خواهد ماند».

پیرک موسار، که امیدوار بود اولین رئیس جمهور زن اسلوونی شود، در طول مبارزات انتخاباتی با حملات شدیدی بر سر مشاغل پرسود شوهرش در داخل و خارج از کشور مواجه شد.

اما این مرد 54 ساله از حمایت اولین رئیس جمهور مستقل اسلوونی، میلان کوچان، کمونیست اصلاح شده برخوردار شده است که گفته بود “زمان یک رئیس جمهور زن فرا رسیده است”.

بوروت پاهور، یک سوسیال دموکرات سابق، پس از دو دوره پنج ساله تصدی این پست، نتوانست برای انتخابات مجدد شرکت کند.

(AFP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم