پیشنهاد ایالات متحده برای احیای تولید تراشه با تقاضاهای وال استریت برخورد می کند

اینتل شرکت

پاتریک گلسینگر ممکن است در حال حاضر مدیر اجرایی مورد علاقه واشنگتن باشد. در افتتاحیه یک کارخانه ساخت نیمه هادی به ارزش 20 میلیارد دلار در نزدیکی کلمبوس، اوهایو، روز جمعه، قانونگذاران هر دو حزب، فرماندار اوهایو به او پیوستند. مایک دواین، جمهوری خواه، و رئیس جمهور بایدن، دموکرات.

او گفت: «ما پیشرفته‌ترین چیزها را در جهان درست در اینجا در اوهایو می‌سازیم. گلسینگر اعلام کرد. ما تراشه های خود را روی میز گذاشتیم تا به ایالات متحده کمک کنیم قلب تولیدی خود و همچنین رهبری بی چون و چرای فناوری را به دست آورد.»

این سخنان موسیقی به گوش قانونگذاران آمریکایی است که درگیر احیای تولید داخلی هستند. پذیرایی در وال استریت از آقای. برنامه های گلسینگر، که شامل هزینه 100 میلیارد دلاری در سال های آینده برای کارخانه های تولید نیمه هادی یا فابریک ها در سطح جهان می شود، سردتر بوده است. قیمت سهام اینتل حدود 50 درصد از زمان Mr. گلسینگر در فوریه 2021 سکان هدایت این شرکت را به دست گرفت. ارزش بازار آن کمتر از Advanced Micro Devices Inc. است که مدت ها در فروش ریزپردازنده های پیشرفته از اینتل عقب مانده است.

قیمت سهام از شکست اینتل در همگام شدن با رقبای خود در اتخاذ پیشرفته ترین فرآیندهای تولید (که برای اصلاح آن عجله دارد)، کاهش فروش رایانه های شخصی و ترس از رکود رنج می برد. اما تنش عمیق‌تری نیز در کار است: اجماع فزاینده دو حزبی در واشنگتن مبنی بر اینکه فناوری کلیدی، از تراشه‌ها گرفته تا باتری‌های خودروهای الکتریکی، باید در ایالات متحده به جای آسیا، به‌ویژه چین ساخته شود، ممکن است با آنچه سهامداران می‌خواهند در تضاد باشد. .

پرزیدنت بایدن در اوایل آگوست قانون چیپس و علم سال 2022 را امضا کرد که به کمک مالی برای ساخت و توسعه تاسیسات تولید نیمه هادی و سایر برنامه ها کمک می کند. عکس: Evan Vucci/AP

در ایالات متحده، بازارهای خصوصی سرمایه را به جایی اختصاص می دهند که بازدهی بالاتری دارد. که قبلاً ساخت پیشرفته ای بود. برای مدت طولانی، اینتل محبوب‌ترین پردازنده‌های جهان را در ابعاد و کارایی بی‌نظیر طراحی می‌کرد.

با شروع بیش از یک دهه پیش، صرفه جویی های لازم در مقیاس بسیار زیاد شد. قیمت یک فاب اکنون به بالای 10 میلیارد دلار رسیده است. همه به جز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان، مقیاسی برای ایجاد بازده سرمایه رضایت‌بخش برای سرمایه‌گذاران نداشتند.

AMD که بسیار کوچکتر از اینتل بود، برای تقبل هزینه ها تلاش کرد. در سال 2009، “فابل” شد و کارخانه های خود را در حالی که برون سپاری ساخت تراشه، عمدتا به تولید نیمه هادی تایوان، برون سپاری کرد. چو.

، “ریخته گری” که تراشه های طراحی شده توسط دیگران را می سازد. گاس ریچارد، تحلیلگر بانک سرمایه گذاری Northland Capital Markets، می گوید: اگر AMD به فاکتورها گیر می داد، “آنها به هدر می رفتند – و تقریباً این کار را می کردند.”

روند بی‌سابقه با استقبال گسترده‌تر وال استریت از شرکت‌های سبک دارایی همراه است که دارایی‌های معنوی، برندها یا پلتفرم‌های چند میلیون کاربر، بازدهی بالقوه شگفت‌انگیزی را با حداقل سرمایه ارائه می‌کنند. جیسون توماس، اقتصاددان ارشد در گروه کارلایل، مدیر سهام خصوصی، گفت: برعکس، ارزش‌گذاری شرکت‌های وابسته به دارایی‌های مشهود مانند کارخانه‌ها و تجهیزات آسیب دیده است. شرکت

او گفت که دارایی‌های مشهود «بازگشت‌پذیر نیستند—شما نمی‌توانید نیمی از کارخانه‌ای را که به آن نیاز ندارید بفروشید» و ارزش آن‌ها در شرایطی که مالک از فروش آن بسیار ناامید است، کاهش می‌یابد.

متخصصان مدیریت مانند کلایتون کریستنسن، خرد اولویت دادن به بازگشت سرمایه را به چالش کشیدند و برخی از شرکت های آسیایی نیز با آن موافقت کردند. موریس چانگ، بنیانگذار و مدیرعامل TSMC به آقای می گوید: «همه جا سرمایه وجود دارد. کریستنسن در سال 2009. “و ارزان است. پس چرا آمریکایی ها اینقدر از استفاده از سرمایه می ترسند؟ (از قضا، امروزه TSMC با ارزش ترین شرکت نیمه هادی جهان است.)

شرکت‌های ژاپنی، تایوانی و کره جنوبی از نظر تاریخی نسبت به همتایان آمریکایی خود کمتر بر بازده سرمایه، سود هر سهم و قیمت سهام تمرکز می‌کردند، زیرا خانواده‌های موسس، شرکت‌های متحد یا دولت سهامداران غالب بودند. چین امروز یک مورد افراطی از این موضوع است: دولت یا مالک تولیدکنندگان کلیدی است، یا سهامدار عمده است، یا از آنها در برابر رقابت خارجی محافظت می کند.

همانطور که در بسیاری از صنایع، تولید تراشه به آسیا مهاجرت کرد، جایی که نیروی کار و سرمایه فراوان بود و یارانه های زیادی دریافت می شد. در همین حال، شرکت‌های آمریکایی در جایی که محتوای فکری بیشترین اهمیت را داشت، برتر بودند: طراحان تراشه مانند Nvidia. شرکت

، AMD، کوالکام شرکت،

برای برخی از محصولات، اپل شرکت،

نرم افزارهای طراحی تراشه مانند Cadence Design Systems شرکت

و سینوپسیس شرکت،

و همچنین تجهیزات تراشه سازی مانند Applied Materials شرکت

و لام تحقیق شرکت

تولید تراشه به آسیا مهاجرت کرد، جایی که نیروی کار و سرمایه فراوان بود و به شدت یارانه پرداخت می شد.


عکس:

Cfoto/Zuma Press

برای مدت طولانی، رهبران آمریکا این را به عنوان نمایشی از مزیت نسبی سودمند متقابل می دیدند. اما اختلالات زنجیره تامین ناشی از همه گیری کووید-19 و رفتار جنگ طلبانه روسیه و چین آنها را نسبت به خطر استراتژیک واردات بسیاری از محصولات حیاتی از آسیا بیدار کرده است. آقای. بایدن روز جمعه گفت که دیگر برای اختراع فناوری پیشرفته در آمریکا کافی نیست، بلکه باید در اینجا نیز تولید شود.

آقای. گلسینگر اینتل را به عنوان شرکتی معرفی کرده است که هر دو را انجام می دهد. در سال 2020، با فشارهایی روبرو شد تا بی‌سابقه شود، اما پس از تصدی پست مدیرعاملی در سال گذشته، آقای. Gelsinger تولید را دوچندان کرد و اعلام کرد که اینتل با TSMC رقابت خواهد کرد که تراشه های شرکت های دیگر را تولید می کند. او در ماه مارس به کنگره گفت: اینتل «تنها شرکتی در ایالات متحده است که می‌تواند هم طراحی و هم تولید داخلی را انجام دهد». اما، او هشدار داد، این کشور با ضرر 30 تا 50 درصدی هزینه در برابر آسیا، که در آن ساخت تراشه به شدت یارانه می‌شود، مبارزه می‌کند.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

آیا ایالات متحده باید به شرکت هایی مانند اینتل برای ساخت محصولات در ایالات متحده یارانه بدهد؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

لابی توسط اینتل و سایر سازندگان تراشه به کنگره کمک کرد تا قانون دو حزبی چیپ‌ها و علم را در ماه ژوئیه تصویب کند و تقریباً 53 میلیارد دلار یارانه برای ساخت یا توسعه کارخانه‌ها در ایالات متحده تمدید کرد. این کمک می‌کند اما کافی نیست باید هم فابریک های جدید، هم فرآیندهای تولید اصلاح شده در کارخانه های فعلی و هم سود سهام آن را تامین مالی کند، در حالی که حاشیه ها تحت فشار هستند. برای حفظ سرمایه، مدیریت دارایی بروکفیلد را به خدمت گرفته است شرکت

به عنوان یک سرمایه‌گذار مشترک در کارخانه‌ها، و ابتدا سازه‌های کارخانه را می‌سازد و تنها زمانی که تقاضا تحقق یابد، آنها را تجهیز می‌کند. اینتل همچنین از محدودیت های دولت ایالات متحده در تامین فناوری حیاتی شرکت های تراشه چینی سود می برد.

“مهمترین بخش استراتژی آنها این است که تسلط خود را در فناوری فرآیند به دست آورند، و من فکر می کنم آنها می توانند این کار را انجام دهند – فقط دو یا سه سال طول می کشد.” ریچارد از بازارهای سرمایه نورثلند گفت.

با این حال، حتی اگر سهم قابل توجهی از تولید نیمه هادی ها به ایالات متحده بازگردد، ممکن است برای تلاش گسترده تر ایالات متحده برای بازسازی مجدد تولید، کاربرد محدودی داشته باشد. تعداد بیشماری از شرکت های دیگر با فشار شدید مشابهی برای به حداکثر رساندن بازده سهامداران، بدون کمک واشنگتن مواجه هستند.

بنویسید Greg Ip در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم