«گام‌های قاطع» برای ماندن پسران در مدرسه لازم است – گزارش یونسکو

هیچ فرزندی را پشت سر نگذارید: گزارش جهانی در مورد جدایی پسران از تحصیل، عواملی را که باعث جدا شدن پسران از کلاس درس می شود روشن می کند.

این گزارش یک پدیده جهانی را برجسته می کند: انضباط سخت، تنبیه بدنی، و سایر اشکال خشونت در مدرسه. هنجارها و انتظارات جنسیتی؛ و عوامل دیگر، مانع از پیشرفت تحصیلی پسران و افزایش غیبت و ترک تحصیل می شود.

آدری آزولای، رئیس یونسکو در پیشگفتار گفت: «برای تبدیل آموزش به یک حق جهانی، ما باید اطمینان حاصل کنیم که همه جوانان فرصت های آموزشی برای شکل دادن موفقیت آمیز زندگی و آینده خود را دارند.

همانطور که این گزارش تاکید می کند، ما باید گام های قاطعی برای نگه داشتن پسران در مدرسه برداریم و از آنها در طول تحصیل حمایت کنیم.

تصویر جهانی

داده های یونسکو این را برای همه نشان می دهد 100 زن در سراسر جهان، تنها 88 مرد در آموزش عالی ثبت نام کرده اند. و در 73 کشور، تعداد پسران کمتر از دختران در مدارس متوسطه ثبت نام می کنند، در حالی که در 48 کشور دیگر برعکس است.

علاوه بر این، در تمام مناطق به جز کشورهای جنوب صحرای آفریقا، نوجوانان در آموزش عالی کمتر حضور دارند – به ویژه در آمریکای شمالی، اروپای غربی، آمریکای لاتین و دریای کارائیب، که در آن 81 مرد جوان به ازای هر 100 زن جوان در آموزش تمام وقت هستند.

در آسیای شرقی و اقیانوسیه این رقم 87 و در کشورهای عربی و منطقه اروپای مرکزی و شرقی 91 در 100 است.

موانع تحصیل پسران

از 160 میلیون کودکی که در سال 2020 به فعالیت های کاری مشغول بودند، این گزارش نشان می دهد که 97 میلیون کودک پسر بودند و فقدان یک “چارچوب قانونی محافظ” را یکی از دلایل اصلی محرومیت آنها ذکر می کند.

از 146 کشور دارای داده، تنها 55 کشور دارای حداقل سن اشتغال مطابق با پایان سالهای تحصیل اجباری و بالای 15 سال هستند، در حالی که 31 درصد دارای حداقل سن برای اشتغال زیر 15 سال یا سن هستند. حداقل سن را به وضوح تعریف نکنید.

فقر و کار کودکان می تواند باعث ترک تحصیل پسران شود. گفت خانم آزولای، افزود: برای جلوگیری از این امر، کشورها باید فورا”حداقل سن اشتغال را با پایان تحصیلات اجباری هماهنگ کنید.

علائم هشدار دهنده

بنا به گفته‌ها، در برخی کشورها، نشانه‌هایی از عقب افتادن پسران از نظر تحصیلی در پایان سطح اول ظاهر می‌شود هیچ کودکی را پشت سر نگذارید

در 57 کشوری که داده‌ها را تهیه کرده‌اند، پسران 10 ساله در خواندن عملکرد بدتری نسبت به دختران داشتند – روندی که در سطح ثانویه ادامه داشت.

این در سراسر آسیای شرقی و اقیانوس آرام، آمریکای لاتین و دریای کارائیب و کشورهای عربی دیده می‌شود که بالاترین خطر ترک تحصیل پسران را نشان می‌دهند.

تحقق این وعده برابری نه تنها به نفع پسران و مردان است. این یک گام رو به جلو برای همه نوع بشر استگفت خانم آزولای افزود که “آموزش فراگیر و عادلانه کار همه است”.


یک پسر برای معدن مس در شهر کیپوشی در جنوب شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو استخراج می کند.

یونیسف/جاکومو پیروزی

یک پسر برای معدن مس در شهر کیپوشی در جنوب شرقی جمهوری دموکراتیک کنگو استخراج می کند.

نقاط عمل

گزارش یونسکو همچنین نشان می دهد که تنها چند برنامه و ابتکار به پدیده جدایی پسران از تحصیل می پردازد.

برای جلوگیری از رها شدن آن‌ها و معکوس کردن مارپیچ رو به پایین، مجموعه‌ای از توصیه‌های ملموس ارائه می‌کند که شامل ایمن و فراگیر کردن یادگیری است. سرمایه گذاری در داده ها و شواهد بهتر؛ ایجاد و تامین مالی سیستم های آموزشی عادلانه؛ و ترویج رویکردهای یکپارچه و هماهنگ برای بهبود آموزش برای همه فراگیران.

رئیس یونسکو گفت: «وقتی همه از حقوق و فرصت‌های مساوی برخوردار باشند، همه ما به نفع خود هستیم.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما