گزارش IQAir بهترین و بدترین مکان ها برای کیفیت هوا در سال را نشان می دهدCNN

بر اساس یک گزارش جدید، آلودگی هوا در سال 2021 در سراسر جهان به سطوح ناسالم رسیده است.

گزارش IQAir، شرکتی که کیفیت هوای جهانی را ردیابی می‌کند، نشان می‌دهد که میانگین آلودگی سالانه هوا در هر کشور – و 97 درصد از شهرها – از دستورالعمل‌های کیفیت هوای سازمان جهانی بهداشت، که برای کمک به دولت‌ها در تدوین مقررات برای حفاظت از سلامت عمومی طراحی شده بود، فراتر رفته است. .

تنها 222 شهر از 6475 شهر مورد تجزیه و تحلیل کیفیت هوای متوسطی داشتند که مطابق با استاندارد سازمان جهانی بهداشت بود. مشخص شد که سه منطقه دستورالعمل‌های WHO را رعایت کرده‌اند: قلمرو فرانسه کالدونیای جدید و قلمرو ایالات متحده پورتوریکو و جزایر ویرجین ایالات متحده.

هند، پاکستان و بنگلادش از جمله کشورهایی بودند که بدترین آلودگی هوا را داشتند و حداقل 10 برابر از دستورالعمل ها فراتر رفتند.

کشورهای اسکاندیناوی، استرالیا، کانادا، ژاپن و بریتانیا در بین بهترین کشورها از نظر کیفیت هوا با میانگین سطوحی که 1 تا 2 برابر از دستورالعمل ها فراتر رفته است، رتبه بندی شدند.

در ایالات متحده، IQAir متوجه شد که آلودگی هوا در سال 2021 2 تا 3 برابر از دستورالعمل های WHO فراتر رفته است.

گلوری دلفین هامز، مدیرعامل IQAir آمریکای شمالی، به سی‌ان‌ان گفت: «این گزارش بر نیاز دولت‌های سراسر جهان برای کمک به کاهش آلودگی هوای جهانی تأکید می‌کند». “(ذرات ریز) سالانه افراد زیادی را می کشد و دولت ها باید استانداردهای ملی سخت گیرانه تری برای کیفیت هوا وضع کنند و سیاست های خارجی بهتری را که کیفیت هوا را ارتقا می دهد، بررسی کنند.”

20220322-aqi-world-static

در بالا: IQAir میانگین کیفیت هوای سالانه بیش از 6000 شهر را تجزیه و تحلیل کرد و آنها را از بهترین کیفیت هوا، آبی (با خط راهنمای سازمان بهداشت جهانی PM2.5) تا بدترین، بنفش (بیش از 10 برابر بیشتر از دستورالعمل WHO PM2.5) طبقه بندی کرد. لحظه نقشه تعاملی موجود است از IQAir.

این اولین گزارش عمده کیفیت هوای جهانی بر اساس دستورالعمل‌های آلودگی هوای سالانه جدید WHO است که در سپتامبر 2021 به‌روزرسانی شد. دستورالعمل‌های جدید غلظت قابل قبول ذرات ریز – یا PM 2.5 – را از 10 به 5 میکروگرم بر متر مکعب به نصف کاهش داد.

PM 2.5 کوچکترین آلاینده و در عین حال خطرناکترین آلاینده است. هنگامی که استنشاق می شود، به عمق بافت ریه می رود و می تواند وارد جریان خون شود. این از منابعی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی، طوفان های گرد و غبار و آتش سوزی های جنگلی ناشی می شود و با تعدادی از تهدیدات سلامتی از جمله آسم، بیماری قلبی و سایر بیماری های تنفسی مرتبط است.

سالانه میلیون ها نفر بر اثر مشکلات کیفیت هوا جان خود را از دست می دهند. به گفته WHO، در سال 2016، حدود 4.2 میلیون مرگ زودرس با ذرات ریز مرتبط بوده است. اگر دستورالعمل های سال 2021 در آن سال اعمال می شد، WHO متوجه شد که می توانست نزدیک به 3.3 میلیون مرگ ناشی از آلودگی کمتر باشد.

IQAir ایستگاه های پایش آلودگی را در 6475 شهر در 117 کشور، منطقه و قلمرو تجزیه و تحلیل کرد.

در ایالات متحده، آلودگی هوا در سال 2021 نسبت به سال 2020 افزایش یافت. از بین بیش از 2400 شهر ایالات متحده که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت، هوای لس آنجلس با وجود کاهش 6 درصدی نسبت به سال 2020، آلوده ترین هوا باقی ماند. آتلانتا و مینیاپولیس افزایش قابل توجهی در آلودگی داشتند. گزارش نشان داد.

نویسندگان نوشتند: «اتکای (ایالات متحده) به سوخت‌های فسیلی، افزایش شدت آتش‌سوزی‌های جنگلی و همچنین اجرای متفاوت قانون هوای پاک از دولت به دولت، همگی بر آلودگی هوای ایالات متحده افزوده‌اند.

محققان می گویند که منابع اصلی آلودگی در ایالات متحده حمل و نقل با سوخت فسیلی، تولید انرژی و آتش سوزی های جنگلی است که آسیب پذیرترین و حاشیه نشین ترین جوامع این کشور را ویران می کند.

هامس که چند مایلی دورتر از لس آنجلس زندگی می کند، می گوید: «ما به شدت به سوخت های فسیلی وابسته هستیم، به ویژه از نظر حمل و نقل. ما می‌توانیم با آلایندگی صفر در این مورد هوشمندانه عمل کنیم، اما هنوز این کار را انجام نمی‌دهیم. و این تأثیر مخربی بر آلودگی هوا دارد که در شهرهای بزرگ شاهد آن هستیم.”

آتش سوزی های جنگلی ناشی از تغییرات آب و هوایی نقش مهمی در کاهش کیفیت هوا در ایالات متحده در سال 2021 ایفا کردند. نویسندگان به تعدادی از آتش سوزی ها اشاره کردند که منجر به آلودگی هوای خطرناک شدند – از جمله آتش سوزی های Caldor و Dixie در کالیفرنیا و همچنین آتش سوزی Bootleg در اورگان، که در ماه ژوئیه دود را تا ساحل شرقی پخش کرد.

چین – که در میان کشورهایی با بدترین آلودگی هوا قرار دارد – کیفیت هوا را در سال 2021 بهبود بخشیده است. بیش از نیمی از شهرهای چین که در این گزارش مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند، نسبت به سال قبل از آن میزان آلودگی هوا کمتری داشتند. بر اساس این گزارش، شهر پکن، پایتخت، روند پنج ساله بهبود کیفیت هوا را به دلیل کاهش سیاست‌محور صنایع آلاینده در این شهر ادامه داد.

این گزارش همچنین نشان داد که جنگل های بارانی آمازون که به عنوان مدافع اصلی جهان در برابر بحران آب و هوا عمل کرده است، بیش از سال گذشته دی اکسید کربن منتشر کرده است. جنگل زدایی و آتش سوزی اکوسیستم حیاتی را تهدید کرده، هوا را آلوده کرده و به تغییرات آب و هوایی کمک کرده است.

همه اینها بخشی از فرمولی است که منجر به گرم شدن کره زمین می شود یا به آن منجر می شود. هامس گفت.

این گزارش همچنین برخی نابرابری‌ها را آشکار می‌کند: ایستگاه‌های نظارتی در برخی از کشورهای در حال توسعه آفریقا، آمریکای جنوبی و خاورمیانه کم‌اند که منجر به کمبود داده‌های کیفیت هوا در آن مناطق می‌شود.

هامز گفت: «وقتی آن داده ها را ندارید، واقعاً در تاریکی هستید.

هامس خاطرنشان کرد که کشور آفریقایی چاد به دلیل بهبود شبکه نظارتی خود برای اولین بار در این گزارش گنجانده شد. IQAir دریافت که آلودگی هوای این کشور در سال گذشته پس از بنگلادش، دومین بالاترین آلودگی هوا در جهان بود.

تاریک بنمارنیا، اپیدمیولوژیست تغییرات آب و هوایی در موسسه اقیانوس شناسی اسکریپس که تأثیرات دود آتش سوزی بر سلامتی را مورد مطالعه قرار داده است، همچنین خاطرنشان کرد که تنها اتکا به ایستگاه های نظارتی می تواند منجر به ایجاد نقاط کور در این گزارش ها شود.

بنمارحنیا که در این گزارش دخالتی نداشت به سی ان ان گفت: «فکر می کنم خیلی خوب است که آنها به شبکه های مختلف و نه تنها منابع دولتی تکیه کردند. با این حال، بسیاری از مناطق ایستگاه های کافی ندارند و تکنیک های جایگزین وجود دارد.

هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در گزارش سال 2021 خود به این نتیجه رسید که علاوه بر کاهش سرعت گرمایش جهانی، مهار استفاده از سوخت های فسیلی مزیت بیشتری در بهبود کیفیت هوا و سلامت عمومی خواهد داشت.

هامز گفت که گزارش IQAir دلیل بیشتری برای حذف سوخت‌های فسیلی توسط جهان است.

او گفت: «ما گزارش را دریافت کرده‌ایم، می‌توانیم آن را بخوانیم، می‌توانیم آن را درونی کنیم و واقعاً خودمان را وقف اقدام کنیم». وی افزود: باید یک حرکت اساسی به سمت انرژی های تجدیدپذیر انجام شود. ما باید برای معکوس کردن موج گرمایش جهانی اقدام جدی انجام دهیم. در غیر این صورت، تاثیر و قطاری که ما در آن هستیم، غیرقابل برگشت خواهد بود.»

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما