گزارش PPI ژانویه نشان می‌دهد که قیمت‌های تولیدکننده افزایش یافته است که به تورم پایدار اشاره می‌کند

قیمت تامین کنندگان ایالات متحده در ژانویه نسبت به سال قبل 6 درصد افزایش یافت که نشانه ای از فشارهای تورمی همچنان سرسخت در اقتصاد است.

وزارت کار روز پنجشنبه گفت، این افزایش در شاخص قیمت تولید کننده، که به طور کلی شرایط عرضه در اقتصاد را منعکس می کند، کندتر از افزایش 6.5 درصدی دسامبر بود. و نسبت به افزایش 11.7 درصدی در مارس 2022، اوج اخیر، به طور قابل توجهی کاهش یافت.

PPI در ژانویه نسبت به ماه قبل 0.7 درصد افزایش یافت، در مقایسه با کاهش 0.2 درصدی تجدیدنظر شده در دسامبر، و به طور قابل توجهی سریعتر از میانگین رشد ماهانه 0.2 درصدی در سال قبل از همه گیری.

آخرین داده ها به نگرانی سرمایه گذاران اضافه شده است که فدرال رزرو باید برای مدت طولانی تری نرخ بهره را بالاتر نگه دارد تا تورم را مهار کند. اس اند پی 500، میانگین صنعتی داوجونز و نزدک کامپوزیت متمرکز بر فناوری همگی اندکی پس از انتشار آخرین داده های تورم کاهش یافتند.

کورت رانکین، اقتصاددان ارشد در PNC گفت: گزارش PPI یک “پسرفت در نبرد علیه تورم” است. افزایش قیمت تولیدکننده امروز به معنای مواجه شدن مصرف کننده فردا با افزایش قیمت خواهد بود.

گزارش جداگانه ای از وزارت کار این هفته نشان داد که قیمت مصرف کننده در ژانویه 6.4 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافت که اندکی از 6.5 درصد در دسامبر کاهش یافت و هفتمین ماه متوالی کاهش تورم را نشان داد.

مقامات فدرال رزرو در حضورهای عمومی اخیر خود را برای مبارزه طولانی با تورم آماده کرده اند. در اوایل این ماه، سیاست گذاران نرخ معیار صندوق های فدرال خود را 0.25 درصد افزایش دادند و آن را به محدوده بین 4.5٪ و 4.75٪ رساندند، بالاترین سطح از سال 2007. مقامات در مسیر افزایش نرخ های بهره در نشست ماه مارس خود هستند. سیگنال افزایش بیشتر محتمل خواهد بود.

لوری لوگان، رئیس فدرال رزرو دالاس در اظهارات روز سه شنبه در اظهارات خود گفت: «ما باید آماده ادامه افزایش نرخ بهره برای مدت طولانی تر از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود، ادامه دهیم، اگر چنین مسیری برای پاسخ به تغییرات چشم انداز اقتصادی یا خنثی کردن هرگونه کاهش ناخواسته در شرایط ضروری باشد.» پریری ویو، تگزاس

پس از اینکه مصرف کنندگان اواخر سال گذشته عقب نشینی کردند و چندین شرکت بزرگ اخراج خود را اعلام کردند، اقتصاد گسترده تر، نشانه هایی از انعطاف پذیری را در اوایل امسال نشان داد. نرخ بیکاری در ماه گذشته به 3.4 درصد کاهش یافت، که پایین‌ترین سطح از سال 1969 است، و خرده‌فروشی در ژانویه 3 درصد افزایش یافت زیرا مصرف‌کنندگان به طور گسترده هزینه‌های خود را برای وسایل نقلیه، مبلمان، لباس و غذاخوری افزایش دادند.

تقاضای قوی و بیکاری کم می تواند فشار صعودی بر قیمت ها وارد کند.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

شاخص قیمت تولید کننده در ژانویه چه چیزی را در مورد وضعیت اقتصاد به شما پیشنهاد می کند؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

PPI آنچه را که تأمین‌کنندگان از کسب‌وکارها و سایر مشتریان دریافت می‌کنند، نشان می‌دهد. این معیار عموماً منعکس کننده تغییرات هزینه هایی است که تولیدکنندگان با آن مواجه هستند همراه با قدرت قیمت گذاری آنها که می تواند نشان دهنده تغییرات آتی در فشارهای تورمی باشد.

گزارش ژانویه نشان داد که قیمت کالاها نسبت به یک ماه قبل افزایش یافته است که تا حد زیادی منعکس کننده محصولات انرژی است. قیمت های خوب در ماه دسامبر کاهش یافته بود. قیمت خدمات با همان نرخ ماهانه در دسامبر افزایش یافت.

به‌اصطلاح شاخص قیمت اصلی – که دسته‌های غالباً بی‌ثبات مواد غذایی، انرژی و حاشیه تامین‌کننده را حذف می‌کند- در ژانویه نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش یافت، پس از آن که در دسامبر 0.2 درصد بازبینی شده بود. بر اساس 12 ماهه، PPI اصلی 4.5 درصد افزایش یافت، که کمتر از افزایش 4.7 درصدی در دسامبر بود.

نحوه عملکرد بازارها معمولاً به این صورت است که وقتی تقاضا افزایش می‌یابد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان را برای افزایش عرضه تحریک می‌کند. Dion Rabouin از WSJ توضیح می دهد که چرا معادله قدیمی اقتصادی در مورد عرضه و تقاضا در حال حاضر کار نمی کند. تصویر: دیوید نیش

به گابریل تی روبین در [email protected] بنویسید

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم