یمن نماینده سازمان ملل دستاوردها و چالش های اجرای آتش بس را تشریح کرد

هانس گراندبرگ، فرستاده ویژه دبیرکل در امور یمن و جویس مسویا، معاون رئیس امداد سازمان ملل، به سفرا اطلاع رسانی کردند.

آقای. گراندبرگ دستاوردهای بیش از سه ماه پس از اعلام آتش بس سراسری، اولین بار در شش سال گذشته، و همچنین چالش های ادامه دار که این توافق را به واقعیت تبدیل می کند، تشریح کرد.

“غرق در جزئیات”

این توافق تنها تا سه هفته دیگر تمدید می شود و نماینده به تعامل خود برای پیشبرد آن ادامه خواهد داد.

او که از طریق لینک ویدیویی از امان، اردن صحبت می‌کرد، گفت: «با گذشت سه ماه و نیم از آتش‌بس، ما هنوز در جزئیات اجرای آتش‌بس غوطه‌ور هستیم».

“این مهم است. اما این بدان معناست که ما نتوانسته ایم آنقدر در کار تحکیم و گسترش آتش بس سرمایه گذاری کنیم تا منافع بیشتری برای مردم به ارمغان بیاوریم و یمن را در مسیر یک راه حل سیاسی پایدار قرار دهیم.

آتش بس دو ماهه قابل تمدید در فروردین ماه مصادف با آغاز ماه مبارک رمضان اعلام شد. در ماه ژوئن برای دو ماه دیگر تمدید شد.

تلفات غیرنظامیان کاهش یافت

در این مدت، یمن شاهد «کاهش قابل توجهی» در تلفات غیرنظامیان بوده است. گراندبرگ گزارش داد. اعداد دارند دو سوم کاهش می یابد در مقایسه با سه ماه قبل از شروع آتش بس. امروزه تلفات غیرنظامیان ناشی از درگیری بیشتر به دلیل مین های زمینی و مهمات منفجر نشده است.

سازمان ملل همچنان از هر دو طرف گزارش هایی در مورد حوادث ادعایی مانند شلیک مستقیم و غیرمستقیم، حملات هواپیماهای بدون سرنشین، پروازهای شناسایی و ایجاد استحکامات و سنگرهای جدید دریافت می کند. گفته می شود که احزاب همچنین به برخی از خطوط مقدم اصلی، از جمله در مأرب، حدیده و تعز، نیروهای کمکی می فرستند.

هفته گذشته، نمایندگان ارتش آخرین نشست خود را برای بحث در مورد تشکیل اتاق مشترک هماهنگی که وظیفه کاهش تنش حوادث را بر عهده خواهد داشت، برگزار کردند. آنها همچنین یک کارگروه را برای تجمیع پیشنهادات تعیین کردند.

تمدید آتش بس همچنین به ادامه جریان سوخت به بندر حساس حدیده، محل دسترسی بیشتر کالاهایی که به یمن وارد می شوند، اجازه داده است. واردات به جلوگیری از اختلال در خدمات عمومی ضروری که تا حدی به سوخت بستگی دارد، مانند آب، مراقبت های بهداشتی، برق و حمل و نقل کمک کرده است.

باز کردن جاده ها ضروری است

خطاب به آزادی حرکت، آقای. گروندبرگ امیدوار بود که طرفین تا کنون به توافقی برای باز کردن جاده ها در تعز و سایر استان ها دست یافته باشند.

او گفت: «باز کردن جاده‌ها تنها کاهش رنج بشردوستانه و رفع محدودیت‌ها نیست. این همچنین در مورد شروع عادی سازی شرایط زندگی روزمره برای یمنی ها از جمله آموزش، کار، خدمات بهداشتی و به طور کلی اقتصاد است.

اخیرا، “طرف های مختلف” نظر خود را در مورد بازگشایی جاده ها اعلام کرده اند، اما نماینده بر لزوم همکاری طرف ها از طریق روند تسهیل شده توسط سازمان ملل تاکید کرد.

ظهور در بلاغت

وی گفت: «در حالی که اقدام یکجانبه می‌تواند گامی در جهت درست باشد، توافق دو طرف مهم است، زیرا بازگشایی جاده‌ها به هماهنگی و ارتباط مستمر نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که جاده‌ها به طور ایمن و پایدار برای عبور غیرنظامیان باز می‌شوند.»

آقای. گراندبرگ همچنین گزارش داد که در هفته‌های گذشته شاهد «لفاظی‌های نگران‌کننده تشدیدکننده» طرف‌ها در مورد مزایای آتش‌بس بوده است و آن را «یک حرکت خطرناک» توصیف کرد. او از طرفین خواست که از خودداری کنند و نسبت به آنچه در خطر است هشدار داد.

وی گفت: “اجازه دهید واضح بگوییم، جایگزین آتش بس، بازگشت به خصومت ها و احتمالاً مرحله تشدید درگیری با تمام عواقب قابل پیش بینی آن برای غیرنظامیان یمن و امنیت منطقه است.”

گسترش توافقنامه

فرستاده سازمان ملل به همکاری با طرفین در مورد امکان تمدید طولانی تر و توافق آتش بس گسترده ادامه خواهد داد. این زمان و فرصتی را برای شروع بحث های جدی در مورد اقتصاد، امنیت و سایر موضوعات اولویت دار فراهم می کند.

در حالی که آتش بس یک گام مهم رو به جلو است، اما به تنهایی برای توقف افزایش شدید نیازهای بشردوستانه در یمن، از جمله خطر قحطی در برخی مناطق، کافی نخواهد بود.

این پیام آشکار خانم بود. Msuya به شورا تحویل داده شد. او که خواستار اقدام بین المللی بیشتر شد، گفت: “فاجعه انسانی یمن در شرف بدتر شدن است.”

امدادگران مرعوب شدند

نیازها در حال افزایش است، از جمله به دلیل سقوط نرخ ارز، اما همچنین جنگ در اوکراین، که زنجیره تامین کشوری را تهدید می کند که نزدیک به 90 درصد کل مواد غذایی وارداتی است.

محیط عملیاتی برای کمک های بشردوستانه نیز سخت تر و خطرناک تر می شود.

ارعاب و تحریک علیه نهادهای مرتبط در سراسر یمن ادامه دارد. این توسط اطلاعات نادرست تقویت شده از طریق رسانه های اجتماعی، برنامه های پیام رسانی و در برخی از انجمن های عمومی تقویت می شود.

با این حال، بودجه بزرگترین مشکل آنها است زیرا یک طرح واکنش بشردوستانه برای کشور کمتر از 30 درصد بودجه دارد. آژانس‌هایی مانند برنامه جهانی غذا (WFP) مجبور شده‌اند جیره‌های غذایی میلیون‌ها نفر را کاهش دهند، حتی اگر گرسنگی بدتر از همیشه باشد.

منابع بیشتری مورد نیاز است

بودجه برای سایر اولویت‌های فوری نیز وجود ندارد، از جمله برای طرح ۱۴۴ میلیون دلاری سازمان ملل برای مقابله با تهدید ناشی از تانکر نفت در حال پوسیدگی SAFER. این کشتی که در سواحل دریای سرخ یمن لنگر انداخته است، بیش از یک میلیون بشکه نفت در خود جای داده و در خطر شکسته شدن یا انفجار قرار دارد.

علاوه بر این، مکانیسم راستی‌آزمایی و بازرسی سازمان ملل که واردات تجاری را تسهیل می‌کند، نیز در حال اتمام است و در ماه سپتامبر تعطیل می‌شود و «بی‌اطمینانی بیش‌تر بر زنجیره‌های تأمین مواد غذایی، سوخت و سایر کالاهای ضروری که قبلاً آسیب دیده‌اند، ایجاد می‌کند».

خانم. مسویا یادآور شد که مقامات ارشد کمک کننده و آژانس اخیراً در بروکسل برای بررسی چالش های پیش روی پاسخ بشردوستانه در یمن ملاقات کردند.

او گفت: “شرکت کنندگان خواستار دسترسی بهتر، مین زدایی بیشتر، کیفیت برنامه بهتر، نظارت دقیق تر بر خطر قحطی، حمایت بیشتر از توسعه، و حمایت قوی تر از دیگر اهداف کلیدی شدند.”

«ما نتوانستیم بیشتر به توافق برسیم. ما همچنین امیدواریم که منابع – سیاسی و مالی – برای ارائه آنچه که همه موافقیم فورا مورد نیاز است، در دسترس باشد.»

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما